وزارت بهداشت استرالیا یا AMC  برای پزشکان خارجی که قصد کارکردن در این کشور را دارند شرایطی را عنوان کرده است که در ادامه به تشریح این شرایط می پردازیم.

پیش از دانستن این موارد، باید به این نکته توجه داشت که تسلط بالا به زبان انگلیسی یکی از شروط اساسی برای موفقیت در هر یک از این مراحل به حساب می آید. از پاس کردن آزمون MCQ  گرفته تا موفقیت در دوره­ی عملی، تسلط در استفاده از مهارت های چهارگانه­ی زبان انگلیسی علاوه بر داشتن دانش تخصصی کافی جزو مواردی است که بسیاری از پزشکان را دچار چالش تقویت زبان می کند.

 

1) در اولین مرحله باید در سازمان های AMC و ECFMG ثبت نام کنید. سازمان AMC (Australia Medical Council) سازمان ارزیابی کننده سطح علمی پزشکان است و ECFMG یک سازمان آمریکایی است که مدارک تحصیلی پزشکان را ارزیابی می‎ کند. هزینه ثبت نام در هر کدام از آن ها به ترتیب 500 دلار استرالیا و 205 دلار آمریکا است.

 

2) در مرحله دوم باید در آزمون MCQ (تئوری) سازمان AMC شرکت کنید و نمره قبولی را به دست آورید. این آزمون سوالات 4 جوابی در زمینه های علوم پایه پزشکی مانند پزشکی داخلی، پزشکی اطفال، روانپزشکی، جراحی و زنان و زایمان دارد. محل برگزاری این آزمون در ایران است و برای شرکت در آن باید 2720 دلار استرالیا هزینه کنید.

 

3) مرحله سوم کسب نمره لازم در آزمون زبان انگلیسی است. اکثر پزشک هایی که می خواهند به استرالیا مهاجرت کنند آزمون OET را انتخاب می کنند. این آزمون تحت عنوان Occupational English Test در حقیقت زبان تخصصی پزشکان است و در نتیجه در مقایسه با دیگر آزمون های زبان انگلیسی مانند آیلتس برای پزشکان راحت تر است.

 

آزمون OET از 4 مهارت مختلف یعنی شنیداری، درک مطلب، نوشتاری و گفتاری تشکیل شده است و پزشکان باید حداقل نمره B یا 350 را به دست آورند که معادل نمره 7 آزمون آیلتس در تمامی مهارت ها است. مدرک زبان OET مانند آیلتس 2 سال اعتبار دارد و نتیجه آن دانش و مهارت پزشک را تایید می‎کند. محل برگزاری آزمون OET در کشورهای مجاور ایران است و باید برای شرکت در آن 587 دلار استرالیا هزینه کنید.

 

4) در مرحله بعدی و به دست آوردن نمره قبولی در آزمون های بالا، باید برای ویزای موقت مهاجرت به استرالیا اقدام کنید و همچنین یک پیشنهاد شغلی به دست آورید.